Cała prawda o polskim przemyśle futrzarskim. Raport Fundacji Viva

2 lutego 2017 | 10:08

Drastyczne zdjęcia z polskich ferm futrzarskich, obalanie mitów kreowanych przez przedstawicieli branży hodowlanej oraz wiele wstrząsających informacji ukrywanych skrzętnie przez hodowców zaprezentowali przedstawiciele Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! na konferencji w Centrum Prasowym PAP we wtorek, 31 stycznia o godzinie 11:00. Gośćmi konferencji byli: prof. dr hab. Wojciech Pisula, Maja Ostaszewska oraz Agata Buzek.

Konferencja poświęcona była premierze opublikowanego właśnie raportu na temat przemysłu futrzarskiego w Polsce.

„To pierwsze tak obszerne źródło na ten temat – mówiła jedna ze współautorek, Martyna Kozłowska. – Mamy nadzieję, że przyspieszy wprowadzenie w Polsce zakazu hodowli zwierząt na futra, dając solidne, merytoryczne podstawy do dyskusji”.

Członkowie Fundacji zaznaczali, że warunki na fermach są dalekie od potrzeb zwierząt: „Lis na wolności porusza się po terenie 300-400 hektarów, lis w ZOO, aby mieć zapewnione minimum dobrostanu musi mieć dostęp do powierzchni 20 metrów kwadratowych. Lis na fermie całe swoje życie spędza w klatce o powierzchni zaledwie pół metra kwadratowego” – mówił Marek Wierzbicki.

Wśród głosów dziennikarzy nie zabrakło pytań o możliwość wprowadzenia zakazu hodowli.

„W tej chwili jest na to najlepszy moment – podkreślał Mikołaj Jastrzębski, współautor raportu. – W Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Zwierząt, któremu przewodniczy poseł Paweł Suski z Platformy Obywatelskiej od wielu lat trwają starania nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt mającą m.in. wprowadzić taki zakaz, a w zeszłym tygodniu pomysł ten poparł Jarosław Kaczyński. Możliwe jest zatem porozumienie ponad partyjnymi podziałami”.

Raport dostępny jest do pobrania na stronie: www.antyfutro.pl/raport

Źródło informacji: Fundacja Viva!, Centrum Prasowe PAP, mp/Kurier PAP

Facebooktwittergoogle_plusmail