Lux ex Silesia. Palącym problemem społecznym jest próba pogodzenia nas w słowie

10 października 2016 | 12:53

miodek-jan-slowo-polski-m-kulczynski

Foto: PAP/M.Kulczyński

Palącym problemem społecznym jest próba pogodzenia nas w słowie. Chciałbym dożyć momentu, że powiemy o sobie, że jesteśmy jedno – mówił w niedzielę w Katowicach wybitny językoznawca prof. Jan Miodek.

Prof. Miodek został w niedzielę wyróżniony prestiżową nagrodą „Lux ex Silesia” – Światło ze Śląska, przyznawaną osobom, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

„Co jest teraz moją największą troską w mojej pracy zawodowej? Palącym problemem społecznym jest próba pogodzenia nas w słowie – to mi spędza sen z powiek. Tyle godności mamy i każda społeczność, ile potrafi drugiego człowieka uszanować – pisał Cyprian Kamil Norwid. Więc szacunek do drugiego człowieka przez słowo, w słowie dobrym, przyjaznym, to jest coś, co bym określił mianem polityki językowej na najbliższy czas” – mówił prof. Miodek, dziękując za wyróżnienie.

„Chciałbym dożyć takiego momentu na Śląsku, w Polsce, że powiemy o sobie, że jesteśmy jedno, żeśmy te rowy – straszliwe rowy, jakich ja za swojego życia nie pamiętam – żeśmy te rowy zasypali. To jest moje marzenie i jeśli będę żył, taka będzie moja praca w słowie” – zapowiedział.

Pochodzący z Tarnowskich Gór prof. Jan Miodek otrzymał nagrodę za „wybitne osiągnięcia dla poznawania gwary śląskiej, jako źródła języka i kultury polskiej”.

Doroczne wyróżnienie zostało ufundowane w 1994 roku przez ówczesnego metropolitę katowickiego arcybiskupa Damiana Zimonia. Wśród jego dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. językoznawca Irena Bajerowa, wybitni kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, lekarze Kornel Gibiński i Franciszek Kokot, ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, wieloletni redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” ks. Stanisław Tkocz, dyrektor Biblioteki Śląskiej Jan Malicki, wybitny patrolog (badacz życia i twórczości Ojców Kościoła) ks. prof. Wincenty Myszor, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, aktor Franciszek Pieczka.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP. wk/Kurier PAP

Facebooktwittergoogle_plusmail