„To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Konkurs dla uczestników projektu z całej Polski

11 października 2016 | 13:31

logo_FE_Program_Regionalny_rgb

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych jest już na półmetku projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalnej”. Jego głównym celem jest dostarczenie dziennikarzom wiedzy o Funduszach Europejskich na lata 2014-2020, a przede wszystkim pokazanie, że można o nich pisać w sposób interesujący i zachęcający czytelników do sięgania po środki unijne.

Ostatnie warsztaty odbędą się w dniach 14-16 października w województwach dolnośląskim, lubuskim i świętokrzyskim. Warsztaty prowadzą wieloletni eksperci ds. FE oraz dziennikarze Stowarzyszenia. W programie zajęć znajduje się też 8-godzinne szkolenie z infografiki, jako nowoczesnej i atrakcyjnej formy przekazu i wizualizacji treści dotyczących Funduszy Europejskich.

Konkurs dziennikarski

29 września ruszył wewnętrzny konkurs dla uczestników szkoleń „To się dzieje! Fundusze Europejskie” – mówi Natalia Gmurkowska, koordynator projektu. – Celem konkursu dziennikarskiego jest utrwalenie zdobytej wiedzy dziennikarzy w trakcie udziału w poszczególnych działaniach projektu. W ramach projektu zostaną wyróżnione publikacje, które dotyczą wybranych programów finansowanych ze środków FE na lata 2014-2020. Powołana kapituła wybierze po 3 najlepsze artykuły z każdego województwa – łącznie 48 artykułów, z podziałem na I, II oraz III miejsce. Konkurs będzie też promocją o ogólnopolskim zasięgu efektów projektu i możliwości korzystania z Funduszy Europejskich wśród czytelników w całej Polsce. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie http://gazetylokalne.pl/konkurs/ Ogłoszenie wyników Konkursu dziennikarskiego zaplanowano na listopad b.r.

Jak dziennikarze oceniają udział w warsztatach tematycznych?

Zadowolona z uczestnictwa w warsztatach jest Monika Świetlińska, redaktor naczelna mielnickiego Korso: – Po pierwsze, sama poznałam tajniki Funduszy Europejskich i jak je można wykorzystać, po drugie – jak innym podsunąć pomysł na ich wykorzystanie i przekazać to w ciekawy sposób. Nie mogłam sobie odmówić wykorzystania zdobytej wiedzy o UE w swojej gazecie. Powstał, myślę, ciekawy materiał na podstawie wiedzy z warsztatów.

Monika podkreśla też kwestię tego, że tematykę funduszy można przedstawić w ciekawy sposób graficzny, co pokazał Jacek Gałązka, ekspert ds. infografiki: – Bardzo dobry pomysł z infografiką, który możemy wykorzystać w praktyce. Gdyby ktoś mnie spytał, czy polecam warsztaty, nie wahałabym się powiedzieć, że jak najbardziej.

– Jeśli ktoś zastanawiał się, czy o pieniądzach europejskich można mówić ludzkim językiem, to Marcin (Marcin Giza trener ds. FE) udowodnił, że się da – ocenił Tadeusz Jachnicki, dziennikarz tygodnika „Przełom” i portalu przelom.pl.

Webinaria szkoleniowe

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego, która jest Partnerem Stowarzyszenia przy realizacji projektu, rozpoczyna przygotowania do tematycznych webinariów, które odbędą się w okresie od połowy października do połowy grudnia 2016 r.

Projekt „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalnej” jest realizowany w ramach „Konkursu dotacji na działania edukacyjne w zakresie Funduszy Europejskich na lata 2014-2020″ organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

 

Źródło: Kurier PAP

Facebooktwittergoogle_plusmail